You are here: Home > Læsegruppen

Bogliste læsegruppen.

 

Læseforslag:

Carson McCullers: Hjertet er en ensom vandrer
Jesper Wung Sung: En anden gren
Josefine Ottesen
Lars Saabye Christensen Byens spor

2018
Hanne-Vibeke Holst: Som pesten (22.1. hos Gertrud)
Ken Follett: Giganternes fald (7.3. hos Lene)
Jan Guilleau: Brobyggerne  (12.4 hos Helle)
Donna Tartt: Stillidsen (30.5. hos Vibeke)
På tur til De Japanske Haver (13.6 Gertrud)
Fjodor Dostojevskij: Idioten (1.8. hos Lene)
Anne Lise Marstrand-Jørgensen: Sorgens grundstof (12.9. hos Helle) 

2017
Merete Pryds Helle: Folkets skønhed (16.1. hos Helle)
Tom Buk-Swienty: Tommy og Tanne (27.2. hos Vibeke)
Jonathan Safran Foer: Her er jeg (17.5. på Skovsgaard)
Ulla-Lena Lundberg: Is (23.8. hos Lene))
Sjón: Skygge-Baldur (27.10 hos Helle)
Linn Ullmann: De urolige (15.11. hos Vibeke)

2016
Anthony Doerr: Alt det lys vi ikke ser (18/1 2016 hos Lene)
Elena Ferrante: Min geniale veninde (29/2 2016 hos Gertrud)
Thit Jensen: Stygge Krumpen (14/4 2016 hos Helle)
Javier Marias: Forelskelser (18/5 2016 hos Vibeke)
Puk Damsgård: Hvor solen græder (15/6 2016 hos Lene)
Julian Barnes: Arthur & George (24/8 2016 på Kulturcafeen og SAK  med Gertruds søster)
Kirsten Thorup: Erindringer om kærligheden (16/10 2016 hos Gertrud)
John Steinbeck: Vredens druer (14/11 2016 hos Lene)

2015
F. Scott Fitzgerald: Den store Gatsby (14/1. 2015 hos Lene)
Kjell Westø: Luftspejling 38 (2/3 2015 hos Anette)
Jens Andersen: Denne dag, et liv (8/4 2015 hos Gertrud)
J.P. Jacobsen: Niels Lyhne (27/5 2015 hos Helle)
Halgrimur Helgason: Kvinden ved 1000 grader (23/9 2015 hos Vibeke)
Harper Lee: Dræb ikke en sangfugl (9/12 2015 hos Anette)

2014
Richard Ford: Canada (08.01.2014 kl.17 hos Helle)
Ola Bauer: Hestehovedtågen (19.02.2014 kl. 17.30 hos Vibeke)
Edmund de Waal: Haren med de ravgule øjne (02.04.2014 kl. 17.30 hos Anette)
Diego Marani: Ny finsk grammatik (13.05.2014 hos Lene)
J.D. Salinger: Forbandede ungdom/Griberen i rugen (18.06.2014 hos Helle)
Kari Hotokainen: Eftermæle (16.07.2014 hos Gertrud)
Siri Hustvedt: Den flammende verden (17 09.2014 hos Vibeke)
John Williams: Stoner (0.,11.2014 hos Anette)

2013
Henrik Pontoppidan: Lykke-Per (23.01.2013 kl. 18 hos Helle)
Anastassia Arnold: Balladen om Marie Krøyer (13.3.2013 hos Vibeke)
Søren Kierkegaard: Forførerens dagbog (5.5.2013 pá "Citroen" og Galleri Weber)
6.6.2013: Gertruds fødselsdagshonningtur til Nordlangeland
Gustave Flaubert: Madame Bovary (27.08.2013 hos Anette)
Jan Kjærstad: Normanns område (25.09.2013 hos Lene)
Simone de Beauvoir: Mandarinerne (6.11.2013 hos Gertrud)

2012
A.S. Byatt: Børnenes bog. (5.2.2012 hos Gertrud)
Erik Valeur: Det syvende barn. (19.4.2012 hos Lene)
Christa Wolff: Englenes by. (23.5.2012 hos Helle)
Henrik Juul Jensen: Støj og stilhed. En bedemands rejse. (14.6.2012 pá cafe Citronen
Derefter Spisning på SAK: Mad på fad)
Kim Leine: Profeterne i Evighedsfjorden. (14.8.2012 hos Vibeke)
David Grossman: Kvinde på flugt fra meddelelse. (12.9.2012 hos Gertrud)
Hermann Hesse: Siddhartha. (10.10.2012 hos Anette)
Yasmina Khadra: Som dag dag følger nat. (15.11.2012 hos Lene)

2011
Sofi Oksanen: Renselse. (21.02.2011 kl.18.00 hos Gertrud)
Muriel Barbery: Pindsvinets elegance (3.04.2011.00 hos Vibeke)
Hjalmar Söderberg: Doktor Glas (02.05.2011 k.18.00 hos Anette Eggert)
Kerstin Ekman: Mordets praksis. (06.06.2011 k.18.00 hos Helle)
Philippe Caudel: Monsieur Linhs lille pige (13.07.2011 kl.18.00 hos Lene)
Jonathan Franzén: Frihed.(15.09.2011 kl.18.00 hos Gertrud)
Siri Hustvedt: Sommeren uden mænd. (09.11.2011 kl.17.00 hos Vibeke)
Doris Lessing: Sommeren før mørket (12.12.2011 kl.17.00 hos Anette

2010
Jón Kalman Stefansson: Sommerlys og så kommer natten (17.03.2010 hos Gertrud efter flere sneaflysninger)
Jakob Ejersbo: Eksil (10.05.2010 hos Anette Ege)
Leonardo Padua: Adiós Hemmingway (14.06.2010 hos Vibeke)
(Birgitte Kosovic: Det dobbelte land (19.07.2010 hos Helle) AFLYST)
Oriana Fallaci: En mand. (30.08. 2010 hos Anette Eggert
Ernest Hemingway: Farvel til våbnene (11.10.2010 hos Helle)
Marilynn Robinson: Gilead (24.11.2010 hos Lene)

2009
Sara Stridsberg: Drømmefakultetet. (07.01.2009 hos Helle)
Markus Zusak: Bogtyven. (09.02.2009 hos Gertrud)
Alaa Al-Aswany: Chicago. (12.03.09 hos Anette Ege)
Kristín Maria Baldurdóttir: Karitas uden titel (27.04.09 hos Vibeke)
Jane Austen: Emma. (08.06.09 hos Anette Eggert)
Lev Tolstoi: Anna Karenina (26.08.09 hos Lene)
Møllen:Oskar på musikefterskolen i Humble (05.10.09, spisning hos Anette Eggert)
Graham Greene: Vor mand i Havana. (09.11.09 hos Helle)

2008
Jens Smærup Sørensen: Mærkedage (11.02. 2008 hos Anette Eggert)
Per Petterson: Ud og stjæle heste. (10.03.2008 hos Lene)
Pascal Mercier: Nattog til Lissabon (21.04.2008 hos Helle)
Christina Hesselholdt: I familiens skød. (02.06.2008 hos Gertrud)
Hans Otto Jørgensen: Ida og Axel. (21.07 2008 hos Vibeke i Persillehuset)
Henning Mankell: Kineseren og
Gao Xingjian : Et ensomt menneskes bibel. (26.08.08 hos Anette Ege)
Daniel Kehlmann: Opmålingen af verden. (29.09.08 hos Anette Eggert)
V.S. Naipaul: Ved en krumning på floden. (03.11.2008 hos Lene)

2007
Forfatteraften med Carsten Jensen på Svendborg Bibliotek d 16.01.2007
Amos Oz: En fortælling om kærlighed og mørke. (01.03.2007 hos Vibeke)
Jonathan Safran Foer: Ekstremt højt og utroligt tæt på (25.04.2007 hos Anette Ege)
Herman Bang: Sommerglæder (24.05.2007 hos Anette Eggert)
Erlend Loe: Doppler. (09.07.2007 hos Helle)
Jens Blendstrup: Gud taler ud (24.09.2007 hos Gertrud)
Peter Øvig Knudsen: Blekingegadebanden l ( 07.11.2007 hos Vibeke)
Ayaan Hirsi Ali: Opbrud og oprør (17.12.2007 hos Anette Ege)

2006
J.M.Coetzee: Vanære (11.01.2006 kl. 18.30 hos Anette Eggert)
Morten Ramsland: Hundehoved (02.03.2006 hos Vibeke)
Ida Jessen: Det første jeg tænker på (03.04.2006 hos Anette Ege)
Planlægningsmode hos Lene om læsegruppens fremtid (7.9 2006)
Jeffrey Eugenides: Middlesex (14.09-2006 kl 18 hos Anette Eggert, Kædeby Has)
Torgny Lindgren: Dorés bibel (09.11.2006 hos Helle)
Peter Høeg: Den stille pige (14.12.2006 hos Gertrud) 

2005
Mark Haddon: Den mystiske sag om hunden i natten (23.01.05 kl. 13 hos Gertrud)
Per Løvetand Iversen: Drama og Drengeår (14.02 05 kl.18.30 hos Vibeke)
Galsan Tschinag: Den blå himmel (30.03.05 kl.18.30 hos Lene)
Jacob Paludan: Jørgen Stein (25.04.05 kl 18.30 Under Uret efter foredrag med Peter
Langdal på Svendborg Teater kl. 16.30)
Dan Rhodes: Timoleon Vieta, kom hjem (26.05.05 kl. 18.30 hos Anette Ege)
Planlægningsmøde hos Anette Eggert i Kædeby Has d. 14.7.2005
Imre Kertész. De skæbneløse (08.08.2005 kl. 18.00 hos Gertrud)
Hans Scherfig: Frydenholm (14.09.2005 kl. 18.30 hos Helle)
Karen Fastrup: Mine 27 sansers elskede (06.10.2005 kl.18.30 hos Vibeke)
Janne Teller. Kattens tramp (01.11.2005 kl. 19.00 hos Anette Ege)
Frans G. Bengtsson: Røde Orm bd. 1-2 (05.12 2005 kl. 18.30 hos Lene)

2004
Hanne Marie Svendsen: Unn fra Stjernestene (02.02.04 hos Vibeke)
Jens Andersen: Thit den sidste valkyrie (10.03.04 hos Helle)
Selma Lagerlöf. Gösta Berlings saga (27.04.04 hos Anette Ege)
Lars Saabye Christensen: Halvbroderen (24.05.04 hos Anette Eggert)
Giuseppe Tomasi de Lampedusa: Leoparden (29.06.04 hos Susanne)
Planlægningsmøde hos Lene d. 26.8 2004
Dan Brown: Da Vinci mysteriet (13.09.04 kl.18.45 hos Helle)
Siri Hustvedt: Det jeg elskede (20.10.04 kl. 18.45 hos Anette Ege)
Bjarne Reuter: Løgnhalsen fra Umbrien (23.11.04 kl. 19 hos Anette Eggert)
Anne Marie Ejrnæs: At få form (16.12.04 kl 19 hos Vibeke- flyttet til Anette Eggert)

2003
Lene Frisendal om drømme. (15.01.03 hos Lene)
Mikael Niemi: Populær musik i Vittula ( 26.02.03 hos Anette Eggert)
Jakob Ejersbo: Nordkraft (27.03.03 hos Anette Ege)
Orhan Pamuk: Mit navn er Rød (03.05.03 hos Gertrud)
Thomas Mann: Buddenbrooks (26.06.03 hos Vibeke i Persillehuset)
Karin Fossum: Når djævelen holder lyset (28.07.03 hos Helle)
Ian McEwan: Soning (19.09.03 hos Anette Eggert)
Meir Shalev: Det blå bjerg (08.10.03 hos Anette Ege)
Jackie Wullschlager: H.C.Andersen: en biografi (17.11.03 hos Lene)
Faye Kellerman: Det rituelle bad (14.12.03 hos Gertrud)

2002
Hadif Kureishi: Det sorte album
Milan Kundera: Uvidenheden
Haruki Murakami: Dans dans dans
Iris Murdoch: Et afhugget hoved
Dostojevskij: Forbrydelse og straf (Rodion Raskolnikov)
Suzanne Brøgger foredrag på VUC Svendborg
Marilyn French: Min sommer med George
Naguib Mahfouz: Midaqgyden

2001
Per Olov Enquist: Livlægens besøg
Nelson Mandela: Vejen til frihed
Kirsten Thorup: Bonsai
Michael Cunningham: Timerne
Hans Edvard Nørregård-Nielsen: Mands minde
Kerstin Ekman: Guds barmhjertighed
Erik Fosnes Hansen: Beretninger om beskyttelse
Virginia Woolf: Mrs Dalloway ( film/video m Vanessa Redgrave)
J.M. Coetzee: Mesteren fra Petersborg

2000
Anne Marie Løn: Dværgenes dans
Henrik Nordbrandt: Egne digte
Christian Jungersen: Krat
Günther Grass: Mit århundrede
Tine Bryld: At ældes med ynde
Lawrence Durrell: Alexandria kvartetten
Klaus Rifbjerg: Anna (jeg) Anna
Patricia Cornwell: Post mortem

1999
Tove Jansson: Troldvinter
Göran Tunström: Månemælk
Thorkild Hansen: Det lykkelige Arabien
Bettina Heltberg: Hvor der handles
Bernardo Atxaga: Obobakoak
Leif Davidsen: Limes billede
Naser Khader: Ære og skam
Alex Garland: Stranden

1998
Leena Lander: De mørke sommerfugles hjem
Jens Chr. Grøndahl: Tavshed i oktober
Amsterdam-traktaten (plus evt. Anne Knudsen: Fanden på væggen).
Lotte Tarp: Det sku' nødigt hedde sig
Mary Wesley: Sensommerudflugt
Suzanne Brøgger: Jadekatten
Jan Sonnergaard: Radiator
Jane Aamund: Colorado-drømme
Grete Roulund: Emeralde Verde

1997
Anne Holt: Blind gudinde
Jørgen-Frantz Jacobsen: Barbara
Anette Petersen Ege: Prostitution. (Kandidatafhandling)
Martin A. Hansen: Løgneren
Tage Skou-Hansen: På sidelinjen (og øvrige Holger Mikkelsen-bøger)
Aksel Sandemose: Varulven
Dorrit Willumsen: Bang (plus foredrag pà AOF)

1996
Niels Brunse: Ramoth Bezer
Jan Kiærstad: Forføreren
Vigdis Grimsdottir: Jeg hedder Isbjørg, jeg er løve
Marie Hamsun: Under guldregnen
David Guterson: Sneen på cedertræerne
½Salman Rushdie: Maurerens sidste suk
Kenzaburo Oe: En privat sag
Jan Guillou: Din fjendes fjende

1995
Sigrid Undset: Kristin Lavrandsdatter 1-3
Margaret Atwood: Katteøje
Paul Auster: Leviathan
Jan Wiese: Kvinden der klædte sig nøgen for sin elskede
Marianne Fredriksson: Huset ved kysten
Mernissi: Grænseløse drømme
Einar Mar Gudmundsson: Universets engle

1994
Helle Stangerup: Christine
Johs. V.Jensen: Kongens fald
Toni Morrison: Sula
André Brink: En tør hvid årstid
Gabriel Garcia Marques: 100 års ensomhed
Alice Walker: Glædens hemmelighed
Jung Chang: Vilde svaner 

1993
Herbjørg Wassmo: Huset med den blinde glasveranda. Det stumme rum. Hudløs himmel
Suzanne Brøgger: Tone. En gris som har været oppe at slås kan man ikke stege
Peer Hultberg: Præludier
William Heinesen: De fortabte spillemænd
Peter Høeg: Frøken Smillas fornemmelse for sne
Ib Michael: Vanillepigen
Isabel Allende: Åndernes hus (plus foredrag AOF)

1992
Erik Aalbæk Jensen: Herrens mark, Magtens folk (og Perleporten, Sagen, Kridtstregen)
Karen Blixen: Den afrikanske farm
Svend Åge Madsen: Tugt og utugt i mellemtiden
Værkstedsteatret: Lucifers barn
Teatret Optimis (på VUC Svendborg): PH-revy 











This page is powered by
CMSimple plugin: Tooltip and Modalbox © simpleSolutions


Template by simpleSolutions

Login